گلاب و عرقیات بی بی

کاشان - میدان کمال الملک - خیابان فاضل نراقی - خیابان علوی - گلاب و عرقیات بی بی
03155224580
09120889181

گلاب و عرقیات بی بی

کاشان - میدان کمال الملک - خیابان فاضل نراقی - خیابان علوی - گلاب و عرقیات بی بی
03155224580
09120889181

محصولات ویژه   


آخرین مقالات   

درمان غلبه ­ی خلط بلغم

به ­طور کلی برای پیشگیری و درمان غلبه­ ی خلط بلغم(که مزاجی سرد و تر دارد)، باید از خوردن بی ... بیشتر

مزاج سودا

سودا خلطی است، سیاه رنگ که معمولاً از تجمع، تهاجم، تکاثر، رسوب، سوختن یا متابولیسم سایر ... بیشتر

صفرا، مزاج گرم و خشک

صفراوي مزاج ها رفتارهاي تند و تيزي دارند و در تمام اعمال و رفتار سرعت عمل بالايي نشان مي د ... بیشتر

دم، مزاج گرم و تر

شايد شما هم افراد زيادي را بشناسيد که بسيار خوش مشرب و بذله گويند. اين افراد دموي مزاج هست ... بیشتر


دمنوش های گیاهی

دمنوش های گیاهی؛ جایگزین مناسب، خوش طعم و مفید برای چای هستند. هر کس می تواند بر اساس سلیقه و ذایقه خود و نیز با توجّه به بیماری ها و یا نیازهای بدنی خویش(و حتّی بر اساس فصول مختلف سال) از این نوشیدنی ها بهره ببرد. با به کار بردن کمی ذوق و سلیقه می توانید ترکیبات گوناگونی از این نوشیدنی ها را تهیه نمایید؛ برای مثال اگر با خوردن چای بادرنجبویه احساس می کنید دچار افزایش فشار خون می شوید؛ با اضافه کردن چند برگ چای ترش به نوشیدنی خود، ضمن رفع مشکل، یک چای جدید با طعمی متفاوت را تجربه خواهید کرد.

بیشتر...
دمنوش های گیاهی
بستن

متن کامل:

دمنوش های گیاهی؛ جایگزین مناسب، خوش طعم و مفید برای چای هستند. هر کس می تواند بر اساس سلیقه و ذایقه خود و نیز با توجّه به بیماری ها و یا نیازهای بدنی خویش(و حتّی بر اساس فصول مختلف سال) از این نوشیدنی ها بهره ببرد. با به کار بردن کمی ذوق و سلیقه می توانید ترکیبات گوناگونی از این نوشیدنی ها را تهیه نمایید؛ برای مثال اگر با خوردن چای بادرنجبویه احساس می کنید دچار افزایش فشار خون می شوید؛ با اضافه کردن چند برگ چای ترش به نوشیدنی خود، ضمن رفع مشکل، یک چای جدید با طعمی متفاوت را تجربه خواهید کرد.

شربت های طبیعی

این روزها انواع نوشیدنیها با طعم ها و فرمول های مختلف آزمایشگاهی در دسترس میباشد که انواع رنگ ها، طعم دهنده ها و مواد نگهدارنده جزو جدا نشدنی ترکیبات آنهاست. همانطور که میدانید و یا شنیده اید در دراز مدت عوارضی را در پی دارند و بسیاری از پزشکان نوشیدنشان را منع کرده اند. حالا بی بی، برای سلامتی شما، شربت هایی کاملا گیاهی با خواص اعجاب انگیز شان و بدون هیچ گونه مواد نگهدارنده و رنگ های افزودنی، تولید کرده است تا بدون عوارض از نوشیدنی هایتان لذت ببرید. نوش جان.

بیشتر...
شربت های طبیعی
بستن

این روزها انواع نوشیدنیها با طعم ها و فرمول های مختلف آزمایشگاهی در دسترس میباشد که انواع رنگ ها، طعم دهنده ها و مواد نگهدارنده جزو جدا نشدنی ترکیبات آنهاست. همانطور که میدانید و یا شنیده اید در دراز مدت عوارضی را در پی دارند و بسیاری از پزشکان نوشیدنشان را منع کرده اند.
حالا بی بی، برای سلامتی شما، شربت هایی کاملا گیاهی با خواص اعجاب انگیز شان و بدون هیچ گونه مواد نگهدارنده و رنگ های افزودنی، تولید کرده است تا بدون عوارض از نوشیدنی هایتان لذت ببرید.
نوش جان.

گلاب و عرقیات

بی بی گلاب با هدف ارتقاء سطح سلامت و با در نظر داشتن اصول سنتی و بهداشتی پا در عرصه تولید و توزیع گلاب و عرقیات گیاهی و اصیل گذاشته است تا شما همیشه سلامت باشید. از آنجا که طب گیاهی در همه کشورها مورد توجه خاص قرار گرفته و در کشور ما هم از دیرباز مرکز تهیه داروهای گیاهی بوده است، لذا در اینجا سعی کرده ایم جهت اطلاع شما عزیزان، خلاصه ای از خواص عرقیات را که از منابع معتبر جمع آوری شده است برای شما بیان کنیم.

بیشتر...
گلاب و عرقیات
بستن

بی بی گلاب با هدف ارتقاء سطح سلامت و با در نظر داشتن اصول سنتی و بهداشتی پا در عرصه تولید و توزیع گلاب و عرقیات گیاهی و اصیل گذاشته است تا شما همیشه سلامت باشید.
از آنجا که طب گیاهی در همه کشورها مورد توجه خاص قرار گرفته و در کشور ما هم از دیرباز مرکز تهیه داروهای گیاهی بوده است، لذا در اینجا سعی کرده ایم جهت اطلاع شما عزیزان، خلاصه ای از خواص عرقیات را که از منابع معتبر جمع آوری  شده است برای شما بیان کنیم.


پزشکی در ادوار مختلف ایران(۲)-عباسیان

پزشکی در ادوار مختلف ایران(۲)

 

خلافت عباسیان و علم پزشکی


با روی کار آمدن عباسیان، نگرش طبقاتی و برتری عرب بر عجم کم شده ودر نتیجه خلفا تمایل بیشتری نسبت به حضور ایرانی‌ها پیدا کردند. از جمله نمونه‌های بارز این مساله حضوراطبای ایرانی در دستگاه خلافت از زمان حکومت منصور به بعد بود. طبق شواهد تاریخی این حضور به حدی پررنگ بوده که برخی نویسندگان بیان کرده‌اند که منصب وزارت که در ابتدای دوران عباسی شکل گرفت اغلب در اختیار پزشکان قرار می‌گرفت.(۱)

در مورد آغاز نفوذ پزشکان غیر عرب به دربار خلیفه منصور گفته شده که وی به دلیل بیماری سوهاضمه ای که همواره از آن رنج می‌برد و اطبای مخصوص خلیفه از درمان آن عاجز و ناتوان بودند، از"جورجیس بختیشوع"رئیس "دانشگاه جندی شاپور" برای آمدن به بغداد دعوت کرد و بختیشوع پس از این دعوت پسرش را به عنوان رئیس دانشگاه منصوب نموده و خودش به همراه تعدادی دیگر از همکارانش به بغداد عزیمت کرد. این حضور در واقع به عنوان نقطه عطفی برای خاندان بختیشوع و کلیه پزشکان غیر عرب به حساب می‌آید چون اولا به غیر از جورجیس که علاوه بر علم طبابت در علم ترجمه هم متبحر بوده و شهرتی به سزا داشت و گفته می‌شود از اولین مترجمان آثار طبی به زبان عربی بود (۲)، بقیه خاندان او و فرزندانش برای سالیان دراز(تا زمان عضدالدوله)در دربار خلفای عباسی می‌زیستند. فرزندان بختیشوع گرچه اعتبار علمی پدر را نداشتند و بیشتر به امور سیاسی مشغول بودند، ولی به هر حال همواره مقرب درگاه بودند. ثانیا حضور آنان به منزله فتح بابی بود برای حضور دیگر اطبای غیر عرب در دستگاه خلافت که از مهم‌ترین آنها می‌توان به خاندان ماسویه طبیب اشاره کرد. در کتاب مختصرالدول در خصوص این اتفاق چنین نوشته شده‌است: «این هیئت با عزت و احترام مورد استقبال قرار گرفت و چند روز بعد خلیفه داستان بیماری اسف انگیز خود را با جورجیس در میان گذاشت و با کمال خوشوقتی وعده درمان خود را از او استماع کرد . معالجه با موفقیت کامل انجام گرفت و متعاقب آن از جورجیس خواسته شد که با سمت سر پزشک خلیفه در دربار باقی بماند» (۳)

ماسویه به همراه دو پسرش میکائیل و یوحنا وارد دستگاه خلافت هارون الرشید شده و به دلیل آوازه ی علمی به رقابت با خاندان بختیشوع پرداختند.گفته می‌شود که یوحنا از شهرت علمی و طبی بیشتری برخوردار بود و در دوران چهار خلیفه عباسی یعنی مامون، معتصم، واثق و متوکل به امر طبابت و ترجمه آثار یونانی اشتغال داشت. الگود در مورد او می‌گوید: «یوحنا فرزندی نداشت که نام او را زنده نگه دارد ولی در عوض کتب و آثار فراوانی از خود به یادگار گذاشت . این نوشته‌ها تقریبا تمامی رشته‌های طب از جمله طب بالینی، زنان، داروسازی و تشریح را حتی به صورتی ساده تر شامل می‌شوند.» (۴) نهضت ترجمه که از دوران عباسی آغاز شده بود، در دوران مامون با شروع به کار"بیت الحکمه" به اوج خود رسیده بود و یکی از اعصار مهم تاریخ پزشکی می‌باشد.اشتیاق فراوانی بین مترجمین که اکثر آنها اطبای دربار بودند، برای ترجمه آثار طبی یونانی وجود داشت و حمایتی خلفا از این حرکت علمی و دقت مترجمین برای ترجمه این آثار همه از جمله عواملی بود که این دوران را به دوره‌ای طلایی در شکوفایی علمی بخصوص علم طبابت تبدیل کرد. اهمیت این حرکت علمی، از نظر ترجمه آثار و پیشرفتها ی علوم در حدی است که برخی نویسندگان این دوران را معادل دوره تجدید حیات علمی در غرب می‌دانند و معتقدند که مترجمان اروپایی از نظر سبک ترجمه و دقت لازم به مراتب از همکاران عرب خود عقب تر بودند.(۵)

اکثر این مترجمان اطبای مسیحی بوده و در دربار زندگی می‌کردند.در کتاب "طبقات الطباء" اسم تعدادی از این پزشکان آمده‌است که از بارزترین آنها می‌توان به اسرائیل بن ذکریا، ثابت بن قره، یوسف الساهر، سنان بن ثابت، هلال بن ابراهیم و . . . اشاره کرد. (۶)

چشم پزشکی یکی از شاخه‌های پزشکی بود که در این دوران به شکوفایی خود رسید. البته مسلمانان در داروسازی هم پیشرفتهایی داشتند ولی ایجاد روشهای نوین در چشم پزشکی از افتخارات پزشکان اسلامی بود. گفته شده‌است که مسلمانان دانسته‌های رومیان و یونانیان را از طریق ترجمه به دست آورده و سپس بر آنها افزودند.(۷)با پیشرفت این علم مسلمانان توانستند بسیاری از انواع بیماریهای چشم را تشخیص داده و شیوه ی درمان آنها را بیان نمایند . در زمینه جراحی چشم نیزمسلمانان به پیشرفتهای چشم گیری دست پیدا کرده . در دوران خلافت متوکل به دلیل سخت گیری‌ها و تعصبات او در مسایل مذهبی و غیر مسلمانان بخصوص پزشکان، حرفه ی پزشکی سخت تحت فشار قرار گرفت. (۸) در زمان متوکل با کاهش حمایت خلیفه شکوفایی علوم کاهش یافت وسیاست وی باعث ایجاد رکود در طبابت شد .

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۱. سیریل الگود، تاریخ پزشکی ایران، ص۹۲

۲.-سیریل الگود، تاریخ پزشکی ایران، ص۹۸

۳. ابن العبری، تاریخ مختصر الدول، ص۱۸۶

۴. همان، ص۱۱۴

۵. همان، ص۱۳۷

۶. ابن ابی اصیبعه، عیون الانباء فی طبقات الطباء
۷. سیریل الگود، تاریخ پزشکی ایران، ص۱۵۷
۸. همان،۱۴۳

منتخب سردبیر
طب شیمیایی در مقابل طب مزاجی

بعد از رنسانس اروپائی‌ها به دنبال این بودند که خود را از شرمندگی تقلید دانش از مسلمانا ... بیشتر

خواجه نصیرالدین طوسی

خواجه نصیرالدین طوسی، یکی از حکما، فلاسفه، ریاضی‌دانان و منجمان بزرگ اسلام و ایران اس ... بیشتر

زندگی و آثار ابوسهل مسیحی

عمده ترين مأخذ دربارة ابوسهل روايتي است كه نظامي عروضي  آورده است. اين داستان با آنكه تو ... بیشتر: نظرات
: عنوان
: نام و نام خانوادگی
: ایمیل
: پیام شما
: نظرات شما

گالری محصولات

آموزش   

ابزارالات گلابگیری سنتی

ادامه مطلب ...

گلاب گیری صنعتی

باتوجه به توسعه سطح زیرکشت گل محمدی نیاز به وجود دستگاه های صنعتی با ظرفیت بیشتر ادامه مطلب ...

گلاب گیری سنتی

بعد از کار گذاشتن دیگ و مشعل بر سر جای خود به اندازه مورد نیاز و نسبت به ادامه مطلب ...

گلاب شناسی

گلاب اصل، شفاف ، روشن ، بدون رسوب است و بوی آن بوی مطبوع گل محمدی و فاقد بوی ترشید ادامه مطلب ...عرق دارچین
عرق بیدمشک
گلاب دو آتیشه بی بی
عرق هل
گلاب سنگین بی بی
عرق کاسنی
گلاب ممتاز بی بی
عرق نعنا


 بی بی گلاب کاشان

گلاب و عرقیات بی بی ، ارائه دهنده ی انواع گلاب و عرقیجات با بهترین کیفیت